Figa Nagada*PL


Zafad Nagada*PLBajaderka Kocisław*PL


(kliknij na kota aby przejść do strony)

Kot Brytyjski

Kot brytyjski krótkowłosy to jedna z największych ras kotów krótkowłosych. Historia głosi, że rasa wzięła swój początek od kotów przywiezionych przez Legiony Rzymskie na tereny ówczesnej Brytanii. Rasa, ogromnie popularna na Wyspach Brytyjskich, przeżyła ogromny spadek populacji po zakończeniu II wojny światowej. Hodowcy kotów brytyjskich postanowili więc spróbować powiększyć liczebność rasy poprzez krzyżowanie kotów brytyjskich z persami, rosyjskimi niebieskimi oraz kotem kartuskim. 

Do dzisiaj wśród wielu przedstawicieli rasy widać pozostałości po perskich genach wpostaci występowania u brytyjczyków genu długiego włosa (LH). Kot brytyjski jest zaliczany do jednej z największych ras kotów krótkowłosych. Głowa kota brytyjskiego jest masywna i szeroka, z mocnym podbródkiem. Nos ‘brytyjczyków’ jest dość szeroki i prosty z zaznaczonym ‘stopem’, ale nie tak wyraźnym jak u kotów egzotycznych. Uszy kota brytyjskiego są małe, dość szeroko rozstawione, proporcjonalne w stosunku do głowy i zaokrąglone na końcach. Oczy kota brytyjskiego są duże i okrągłe, dość szeroko rozstawione. U większości odmian kolorystycznych oczy mają barwę miedzi lub głębokiego pomarańczowego. U kotów o umaszczeniu point i białych oczy mają kolor niebieski. U odmian srebrzystych oczy mają kolor zielony lub zielononiebieski. Koty białe mogą posiadać wszystkie wyżej wymienione kolory oczu. Tułów kota Brytyjczyka jest muskularny, silny i krępy, z szeroką klatką piersiową. Nogi kota brytyjskiego są mocne i krótkie z lekko zaokrąglonymi łapami. 

Ogon powinien być krótki i zaokrąglony na końcu. Sierść brytyjczyków jest krótka, z gęstym podszerstkiem, lekko ‘stojące’ o dość twardej, ‘szeleszczącej' teksturze. Każdy włos powinien być jednakowo wybarwiony od nasady aż po same końce, z wyjątkiem odmiany tabby i srebrzystej.   


*Na podstawie wzorca rasy według FiFe